منو

برخی از مفاهیم و اصطلاحات پایه ای تجارت و خرید و فروش:

INCOTERMS: به معنای شرایط تجاری بین المللی است. قوانین Incoterms  که توسط اتاق بازرگانی بین المللی ایجاد شده است مجموعه ای از قوانین یکنواخت می باشد که تفسیر مفاد تجارت را تدوین می کند که حقوق و تعهدات صادر کننده و وارد کننده را در یک معامله بین المللی تعریف می کند. مثال های این قوانین شامل CIF ،FOB ،FAS  CFR و غیره می باشند.

CFR (هزینه و کرایه بار):  فروشنده هزینه ها و کرایه بارهایی که برای رساندن کالا به مقصد مشخص لازم است را قرار داد بسته و پرداخت می کند و کالاها را برای صادرات ترخیص می کند. CFR تنها برای راه های دریایی و راه های آبی درون کشوری مورد استفاده قرار می گیرد. خریدار ریسک آسیب و گم شدن کالا ها را زمانیکه کالاها به حامل تحویل داده شدند می پذیرد.

CIF (هزینه، بیمه و کرایه بار): به غیر از تعهدات مشابه در CFR، فروشنده باید بیمه حمل دریایی محموله را در برابر خطرات آسیب دیدگی کالای خریدار در حین حمل تقبل نماید. فروشنده قرارداد بیمه را منعقد و حق بیمه را پرداخت می کند.

D / A (اسناد در برابر پذیرش/قبولی حواله): این یکی از روش های پرداخت معمول برای تجارت بین المللی است. صادرکنندگان از طریق بانک مرجع( بانکی که بر دیگر بانک ها نظارت دارد) دیگر بانک ها را برای انجام مراحل حق واگذاری و دیگر مستندات حمل برای مشمول کردن وارد کنند گان جهت قبول هزینه های مربوط به تبدیل ارز یا حواله وارد کار می کنند.

DAP (تحویل در محل): فروشنده تعهدات خود در مورد تحویل کالا را زمانی به پایان می رساند که کالاها آماده ی تحویل در مقصد توافق شده با خریدار و در حضور خریدار باشد و در این حال است که کالا ها ترخیص شده نامیده می شوند. فروشنده تمام ریسک هایی که در آوردن کالاها به محل مورد نظر موجود است را قبول می کند. DPA برای هر نوعی از حمل و نقل صدق می کند.

DAT (تحویل در پایانه): فروشنده تعهدات خود در مورد تحویل کالا را زمانی به پایان می رساند که کالاها آماده ی تحویل در پایانه ی حمل و نقلی یا محلی از مقصد باشد و در این حال است که کالا ها ترخیص شده نامیده می شوند. فروشنده تمام ریسک هایی که در آوردن کالاها به محل مورد نظر موجود است را قبول می کند. DAT برای هر نوعی از حمل و نقل صدق می کند.

ETA (زمان تخمینی ورود): تاریخ و زمان پیش بینی شده که در مورد این که محموله چه موقع به محل مورد نظر خواهد رسید.

ETD (زمان تخمینی خروج): تاریخ و زمان پیش بینی شده در مورد اینکه محموله چه موقع از محل صادر کننده خارج می شود.

FCA (حمل رایگان): در این مورد فروشنده زمانی تعهدات خود را کامل می کند که کالا ها ترخیص شده و به حامل یا شخص دیگر که نماینده ی خریدار است و یا محل مقرر شده ی دیگری تحویل داده شود. این عنوان برای تمام انواع حمل و نقل صدق می کند.

FCL (بار کانتینر کامل): یک بار کانتینری کامل به معنای یک کانتینر کاملی از کالا است که از یک فرستنده به یک گیرنده فرستاده می شود.

L/C (اعتبار نامه): نام مشترک یک اعتبار اسنادی (D / C) می باشد.

گواهی بازرسی: سندی است که در آن سلامت و خوب بودن شرایط بار و محموله قبل از بارگیری و ارسال بررسی شده و گواهی داده می شود. خریدار معمولا سازمان بازرسی را معین می کند که معمولا یک شرکت بازرسی مستقل یا سازمان دولتی می باشد.

این لیست چکیده ای از مفاهیم و اصطلاحات خرید و فروش و تجارت بین المللی مهم و پرکاربرد می باشد.

در آخر امیدوارم که این مقاله از شرکت بازرگانی بین الملل به پخش برای شما مفید بوده باشد

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.